plenfrdeitptruesuk

Jak żyć szczęśliwie?

Plakat - Jak żyć, by żyć szczęśliwie Odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych. Dla każdego szczęście i satysfakcjonujące życie będą czym innym. Nie ma jednej konkretnej recepty, idealnego przepisu na mądry, dobry ludzki żywot. Dowód? Już w starożytności Horacy poszukiwał właściwej istoty egzystencji. Według niego to sztuka uwznioślała człowieka, zbliżała go do bogów. Horacy był przekonany o sile i trwałości jego poezji oraz o własnych zasługach na polu twórczości literackiej, które miały przynieść mu wawrzyn sławy i sprawić, że na wieki miał żyć w pamięci ludzi czytających jego pieśni. I chyba miał rację. W końcu jego liryk „Exegi monumentum” zna chyba każdy 🙂
Nie od dziś wiadomo, że szczęście to równowaga duchowa i poczucie spokoju. To emocja oznaczająca chwilowe, bezgraniczne poczucie przyjemności i radości lub trwałe zadowolenie z życia. Od dawien dawna stanowiło ono punkt psychologicznych i filozoficznych rozważań. Do tych najbardziej znanych należą dywagacje epikurejczyków i stoików. Ci ostatni byli przekonani, iż głównymi czynnikami szczęścia są: kierowanie się rozumem, dyscyplina moralna, równowaga duchowa i odcięcie emocji od zdarzeń zewnętrznych. Stoicyzm to postawa życiowa, której istotą jest zachowanie wewnętrznego spokoju i opanowania w każdej sytuacji, zarówno trudnej jak i tej pozytywnej. Według stoików człowiekiem powinien rządzić zdrowy rozsądek, a nie namiętności.
Epikurejczycy natomiast punktem wyjścia swoich rozważań uczynili cnotę i rozum. To one miały decydować o ludzkim szczęściu. Epikur zalecał zabieganie o radości duchowe, szerzył kult przyjaźni i szlachetnego życia. Najskromniejsze przyjemności były dla epikurejczyków największymi przyjemnościami.

Życie jest dobrem i to naprawdę jedynym, jakie człowiek otrzymuje, dlatego tak ważne jest, by świadomie z niego korzystał. Warto znaleźć chwilę, najlepiej każdego dnia, na docenienie tego, co ma się w chwili obecnej. Na docenienie miejsca w życiu, w którym się znajdujemy i osób, które się w nim pojawiły. Nic nie trwa wiecznie, panta rhei, dlatego - carpe diem!

Nowy Rok jest czasem początku. Zaczynamy wszystko od nowa. To co stare, mija. Niech 2023 rok przyniesie wszystkim nadzieję na realną możliwość zmian, na odmianę tego co złe – na lepsze. Niech da ukojenie, siły i miłość. Słodkiego, miłego życia!

Klasa 1 e

Prezentacja w pliku PDF

 

Strona archiwalna

Strona archiwalna

 baner_skf.jpg Zlote-liceum-2020_150.jpg    office365.jpg
 korpus_solidarności.jpg  Baner TV Soplica