Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2018”

znalazło się w prestiżowym Rankingu „Szkoła Kompetencji Przyszłości” na pozycji 66.
Więcej na: https://ranking.zwolnienizteorii.pl/ranking-2018

Odpowiedniej dać rzeczy słowo

DSC 0818 "Lubię mówić o niczym. Jest to jedyna rzecz, na której się znam" - stwierdził przewrotnie irlandzki poeta, prozaik, dramatopisarz, Oscar Wilde. Uczniowie klasy III a i III c gimnazjum wyszli z założenia, iż słowa mają jednak moc i należy dobierać je umiejętnie, a już zwłaszcza wtedy, gdy kieruje się je do szerokiego audytorium.

W starożytności retoryka była nie tylko specjalną dziedziną nauki i sztuki, ale także ideałem życiowym, a nawet filarem kultury. Retoryka była autonomiczną dziedziną wiedzy i najważniejszym przedmiotem szkolnym kształcącym sprawność językową, uczącym jasnego, stosownego i ozdobnego wyrażania każdej myśli w słowie żywym i pisanym, jak też formującym społeczne i polityczne postawy w działalności publicznej. Była zwieńczeniem wykształcenia i wychowania, chociaż jej zakres i funkcje zmieniały się w poszczególnych epokach, prądach czy systemach pedagogicznych.

Nauka języka polskiego bardzo często kojarzy się uczniom li tylko z przykrym ćwiczeniem umiejętności pisania wypracowań. Jednak oprócz pisma ważna jest także mowa. Dlatego postanowiliśmy stawić czoła trudnej szkole publicznych wystąpień. Nie było łatwo, jednak wszyscy poradzili sobie z zadaniem wyśmienicie.

Już w następnym roku szkolnym - przyszli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku - będą z sukcesem mogli wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Retorycznym :)

Dominika Korzeniowska-Gudyn

Tekst przemówienia Dominiki Knap