Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Adama Mickiewicza w Słupsku jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2018”

znalazło się w prestiżowym Rankingu „Szkoła Kompetencji Przyszłości” na pozycji 66.
Więcej na: https://ranking.zwolnienizteorii.pl/ranking-2018

Licealiści w kinie Rejs - Ptaki śpiewają w Kigali

3 października br. klasy 1A, 1C oraz 1D wybrały się wspólnie z wychowawcami, Panią Sylwią Milczarek, Iwoną Płóciennik i Dorotą Kłos, do kina Rejs na film  pod tytułem "Ptaki śpiewają w Kigali". Jest to ostatnie wspólne dzieło Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze. Ta produkcja na pewno nie należy do najłatwiejszych, ponieważ twórcy poruszyli w nim tematy trudne, ale bardzo ważne.  Nasze reakcje po filmie były różne. Jedni byli zachwyceni i poruszeni, jedni znudzeni, a niektórym ten film dał wiele do myślenia.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1994 kiedy w Rwandzie trwa konflikt pomiędzy dwoma plemionami, następstwem czego będzie ludobójstwo. Świadkiem dramatu jest polska ornitolog Anna Keller, która  zabiera ze sobą do Polski Claudine – dziewczynę z plemienia Tutsi, ratując tym samym jej życie. Naznaczone traumą bohaterki spędzają wspólnie sporo czasu, ale nie umieją ze sobą rozmawiać.  Wszystko zmienia się, gdy Claudine podejmuje decyzję powrotu do swojego ojczystego kraju w celu zapewnienia swoim zmarłym bliskim należytego pochówku .

Produkcja wydawała się bardzo długa i momentami nużąca, ponieważ autorzy filmu zastosowali w nim długie ujęcia, wiele ważnych spraw dzieje się poza kadrem. Zostały w nim zawarte takie tematy jak trauma, żałoba po bitwie, codzienne problemy emigrantów, a także zderzenie dwóch różnych osobowości z zupełnie innych środowisk. Film był dla nas trudny i wywołał różne odczucia. Jedno jednak jest pewne – nie przeszliśmy obok niego obojętnie.

*/