Klasy 2 na spektaklu

PanTadeusz 30.01.2019 r. uczniowie klas drugich mieli okazję zobaczyć spektakl „Pan Tadeusz”, czyli inscenizację epopei narodowej Adama Mickiewicza. Zrealizowane przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku przedstawienie było ciekawą adaptacją Mickiewiczowskiego poematu, pomijającą wprawdzie niektóre fragmenty literackiego pierwowzoru, stanowiącą jednak płynnie opowiedzianą historię przedstawioną w epopei. Spektakl w reżyserii Dominika Nowaka oraz w wykonaniu słupskich aktorów eksponował przede wszystkim wątki obyczajowe oraz intrygę prowadzącą do „ostatniego zajazdu na Litwie”. Uczniowie mogli choć przez chwilę znaleźć się w scenerii dworku w Soplicowie i doświadczyć spotkania z kulturą szlachecką pierwszej połowy XIX wieku.

Mamy nadzieję, ze uczestnictwo drugoklasistów w spektaklu było dla nich nie tylko miłym duchowym przeżyciem, ale też świetną okazją do przypomnienia sobie treści i problematyki „Pana Tadeusza” oraz skonfrontowania reżyserskiej wizji z tekstem Mickiewiczowskiego poematu, który jest lekturą obowiązkową na maturze z języka polskiego.

Iwona Płóciennik