Oswoić bakcyla

Dzuma 07 "Dżuma" Alberta Camus zaliczana jest do powieści parabolicznych, czyli takich, które do najłatwiejszych i najbardziej lubianych nie należą. Jak zatem oswoić "bakcyla"? Jak sprawić, by "nigdy nie umarł"?
Zgodnie z ideą francuskiego noblisty postanowiliśmy być ze sobą... szczerzy i zajrzeć w głąb siebie. Panel dyskusyjny w entourage' u koców i poduszek okazał się strzałem w dziesiątkę. Zdecydowanie łatwiej było podjąć rozmowy na trudne egzystencjalne zagadnienia, których - jak się okazało - zagorzałym fanem jest dyrektor Warcisław Machura. Pogłębienie myśli Sartre' a i zainteresowanie człowiekiem jako obiektem obserwacji znalazło kontynuację na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości. Cieszy fakt korelacji międzyprzedmiotowej teoretycznie tylko - jak widać - nieprzystawalnej.

"Jest rzeczą równie rozsądną ukazać jakiś rodzaj uwięzienia przez inny, jak ukazać coś, co istnieje rzeczywiście, przez coś, co nie istnieje".

Dominika Korzeniowska-Gudyn

Dzuma 01   Dzuma 02