"Dobry wojak Szwejk"

svejk Dnia 21. listopada 2018 r. klasy drugie liceum wybrały się do Teatru Lalki "Tęcza" na spektakl pt. Szwejk, będący interpretacją książki o tym samym tytule autorstwa czeskiego pisarza Jaroslava Haška. Trwające ponad półtorej godziny przedstawienie zrealizowane w ramach "Czwartków Dorosłego Widza" zaskoczyło zarówno tych, którzy tytułowego bohatera znali wcześniej, jak i tych, którzy z postacią pociesznego i niezdarnego wojaka spotkali się po raz pierwszy. Inscenizacja szokowała swoją pretensjonalnością, a balansująca na krawędzi klaunady lekka forma była pretekstem do wypowiedzi na temat jednego z najkrwawszych konfliktów zbrojnych w historii. Odważna interpretacja czeskiej ikony literatury w wykonaniu Joanny Zdrady pod pozorami ironii pokazuje, jak humor i parodia stają się sposobem na przetrwanie czasu wielkich społecznych i politycznych zmian.
Po spektaklu, biorący czynny udział w przedstawieniu, dyrektor teatru pan Michał Tramer odpowiedział na nurtujące widzów pytania, zaznaczając jednak, że sztuki nie powinno się tłumaczyć, ponieważ jej celem jest stawianie pytań, a nie dyktowanie odpowiedzi.
Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Małgorzata Szwajkowska, Sylwia Milczarek, Iwona Tłuchowska i Bożena Gajdzis.

Paweł Śpiechowicz II a