Baczyński. Apokalipsa

BaczynskiW poniedziałek 5. listopada 2018 roku dwie klasy maturalne naszej szkoły: 3A wraz z 3D udały się na zaproszenie Fundacji „Pomysłodalnia” do słupskiego Teatru Rondo na monodram zatytułowany „Baczyński. Apokalipsa”. Spektakl odbył się w ramach ogólnopolskiego programu „Kultura dostępna” finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
O 10:35 zgodnie ustawiliśmy się w kolumnie dwójkowej i dziarskim krokiem, pod przewodnictwem pani Anety Mikuckiej oraz Bożeny Gajdzis wyruszyliśmy spod szkoły w kierunku teatru. Po krótkim oczekiwaniu rozpoczęło się przedstawienie, wyreżyserowane przez Magdalenę Olszewską.
Spektakl jest muzyczną opowieścią o matce i synu, którymi targają różne emocje, warunkowane pięknem i okrucieństwem życia w czasach zagłady. To próba podsumowania twórczości Baczyńskiego przy równoczesnym przyglądaniu się mu jako młodemu człowiekowi, który musiał podjąć najważniejszą decyzję w życiu. Uznany za życia za poetę wybitnego, Baczyński będzie dawał świadectwo pokolenia Kolumbów, wcielającego ideały w czynnej służbie ukochanemu krajowi.
W przestrzeń konfrontacji poglądów i emocji wprowadzały nas hermetyczne połączone ze sobą dźwięki i obrazy, ilustrujące bogaty świat poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Grająca Stefanię Baczyńską - Edyta Janusz-Ehrlich - pięknie ukazała emocje, które targały rodzicielką poety. Scenariusz przedstawienia powstał z odpowiednio połączonych ze sobą jego wierszy.
Krzysztof Kamil Baczyński już za życia został uznany za wybitnego twórcę, którego teksty do dzisiaj nie straciły na znaczeniu, zawierając często ponadczasowe prawdy.
Po przedstawieniu mieliśmy okazję porozmawiać z twórcami spektaklu, poznać kulisy tworzenia tego wyjątkowego zdarzenia.

Piotr Arcimowicz, kl. IIIa