Jak wolny człowiek został niewolnikiem

wolny niewolnikiem 18.10.2018 r. z okazji przypadającego na ten dzień Europejskiego Dnia Walki z Handlem Ludźmi klasy IIA i IIB pod opieką pani Beaty Szlom, pani Bożeny Gajdzis i pana Krzysztofa Kalugi wybrały się do Kina Rejs na film pt. "Zniewolony. 12 Years a Slave" w reżyserii Stevea McQueena, będący adaptacją książki o tym samym tytule autorstwa Solomona Northupa.

Oparty na faktach film opowiada historię z 1841 roku. Na północy Stanów Zjednoczonych już od lat czarnoskórzy obywatele cieszą się wolnością. Jednak w stanach południowych wciąż panuje niewolnictwo. Mieszkający w Waszyngtonie Salomon Northup - czarnoskóry wolny i wykształcony człowiek, ojciec dwojga dzieci, szczęśliwy mąż i szanowany obywatel - zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Steve McQueen zabiera nas w podróż po 12 latach niewoli utalentowanego skrzypka, który stracił‚ wszystko z powodu uprzedzeń rasowych i braku poszanowania dla człowieka.

Ponadczasowy, dający wiele do myśllenia seans zakończył‚ się wykładem st. sierżant Edyty Żuk, która opowiedział‚a o problemie handlu ludźmi we współczesnym świecie. Podczas rozmowy, w której brali czynny udział uczniowie, omówione zostały takie zagadnienia jak: sieci handlu ludźmi na świecie, sposoby pozyskiwania ludzi na handel, metody walki policji z tym problemem w XXI w. oraz sposoby ochrony obywateli przed porwaniem.

Zarówno seans, jak i wykład przybliżyły uczniom klas drugich zagadnienie handlu ludźmi, które w związku z pojawiającym się na przestrzeni ostatnich lat problemem emigracyjnym stało się niezwykle ważne dla współczesnego społeczeństwa.