ul. Mickiewicza 32,

+ 48 (59) 84 24 894
sekretariat@lo2.slupsk.pl

Wycieczka na Maltę

W dniach 26.05 - 02.06 uczniowie naszego liceum wraz z opiekunami udali się na tygodniowy wypad na słoneczną Maltę. Głównym celem wycieczki było uczestnictwo w kursie języka angielskiego w szkole Easy School of Languages w Valletcie. Pierwszego dnia, tuż po wylądowaniu, uczestnicy po raz pierwszy poznali swoich hostów - rodziny, które na czas trwania wyjazdu przyjęły nas pod swój dach i zapewniły opiekę. Wybraliśmy się również na spacer wzdłuż wybrzeża Sliemy, podczas którego mogliśmy podziwiać malowniczy horyzont Morza Śródziemnego. Na poniedziałkowej zbiórce, zapoznaliśmy się z planem dnia, a zaraz po krótkiej przejażdżce autobusem postawiliśmy pierwsze kroki w stolicy Malty – Valletcie. Gdy załatwiliśmy wszystkie formalności w szkole językowej, mogliśmy przystąpić do rozwiązywania testu poziomującego, a niedługo potem rozpoczęliśmy pierwszą lekcje kursu oraz poznaliśmy naszych nauczycieli. Resztę dnia spędziliśmy na zwiedzaniu Górnych i Dolnych ogrodów Barrakka, z których mogliśmy podziwiać panoramę stolicy. Wtorkowy poranek rozpoczęliśmy rejsem wzdłuż wybrzeży trzech portów bliskich Sliemie i Valletcie. Złapaliśmy wtedy odrobinę pierwszych promieni słonecznych. Po lekcjach wybraliśmy się na niewielką plażę, przy której nabraliśmy sił na czekające na nas atrakcje. Kolejne dni mijały w podobny sposób. W środę udaliśmy się do Rabatu i Mdiny – dawnej stolicy Malty.

W towarzystwie przewodnika, przechadzaliśmy się przepełnionymi urokiem i cechami kultury maltańskiej kamienicami, oraz zagłębialiśmy się w wątki historyczne miasta. Wypad zwieńczyliśmy ucztą w Fontanelli – restauracji słynącej z wyrobu niesamowitego ciasta czekoladowego. W czwartek udaliśmy się do kina 5D, gdzie poznaliśmy historię Malty, oraz zwiedziliśmy katedrę St John’s, znaną z posiadania w swojej kolekcji dzieła pt. ,,Ścięcie Jana Chrzciciela” autorstwa wybitnego włoskiego malarza – Caravaggio. Z kolei w piątek, z okazji zbliżającego się dnia dziecka, nasi opiekunowie zaskoczyli nas wypadem do aquaparku. Tego dnia otrzymaliśmy również nasze certyfikaty, potwierdzające ukończenie kursu w szkole językowej. W sobotni poranek wyruszyliśmy na wycieczkę do słynnej Blue Grotto- Niebieskiej Groty. Tam wsiedliśmy do łódek i zwiedziliśmy zapierające dech w piersiach Blue Lagoon, oraz charakterystyczne dla tego miejsca jaskinie. Następnie pojechaliśmy do Marsaxlokk, niewielkiej rybackiej wioski słynącej z luzzu, czyli malowanych łódek, oraz świetnych restauracji i cudownych widoków. Ostatnie popołudnie wyjazdu spędziliśmy na pobliskiej plaży, w otoczeniu natury, gdzie mogliśmy odpocząć przed zbliżającym się wyjazdem i powrotem do szkoły.

Dominika Knap

// ułatwienia dla niepełnosprawnych //konic ułatwień