UWAGA !!!

ul. Mickiewicza 32,
76-200 Słupsk

+48 (59) 84 24 894
sekretariat@lo2.slupsk.pl

Wycieczka kulturowo-krajoznawcza

Młodzież wraz z opiekunami pozuje przy wejściu na cmentarz w Duninowie 7 października 2021 roku, w czwartek, odbyła się wycieczka kulturowo-krajoznawcza klasy 3G pod opieką Pani Profesor Haliny Machury oraz Pana Wicedyrektora Warcisława Machury. Była ona podsumowaniem prowadzonych w ubiegłym roku szkolnym zajęć z regionalizmu pomorskiego. W czasie wycieczki klasa miała możliwość poznania historii i zwiedzenia okolicznych kościołów i cmentarzy w Machowinie, Zimowiskach, Duninowie, Wytownie, Objeździe i Gardnie Wielkiej.

Pierwszym etapem wycieczki była podróż autokarem do miejscowości Machowino, gdzie zwiedziliśmy kościół filialny z i obejrzeliśmy renesansową płytę epitafijną oraz tablice poświęconą zołnierzom poległym w czasie I wojny światowej. Po wyjściu z kościoła, w dalszej części wsi, w lesie, zobaczyliśmy jeden z nielicznych zachowanych na Pomorzu stary cmentarz z zachowanymi żeliwnymi krzyżami.

W Zimowiskach zobaczyliśmy unikalny w skali całego Pomorza doskonale zachowany kościół z pełnym przedwojennym wyposażeniem, tablicami nagrobnymi rodziny Winterfeldt oraz tablic żołnierskich. Podobne zabytki zobaczyliśmy w Duninowie w kościele i na okalającym go cmentarzu.

Kolejnym punktem wyjazdu był Kościół w Wytownie z zachowanymi emporami oraz modelem okrętu wotywnego. Zwiedzając Kościół budownictwa szachulcowego w Objeździe, klasa wysłuchała informacji o budynku od pani architekt z Urzędu Ochrony Zabytków, zaproszonej przez proboszcza specjalnie na nasz przyjazd.

Ostatnim elementem wycieczki był Kościół w Gardnie Wielkiej, gdzie przed budynkiem znajduje się mogiła przypominająca o tragedii, jaka miała miejsce 18 lipca 1948 roku na jeziorze Gardno. Upamiętnia ona śmierć dwudziestu pięciu harcerek. Zobaczyliśmy również piękne witraże poświęcone poległym na lądzie Ina morzu w latach 1914-1918 oraz dwie zachowane nagrobki z cmentarza przykościelnego.

Wyjazd ten zakończył się punktualnie o godzinie czternastej. Wszyscy uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć na własne oczy najciekawsze obiekty sakralne w powiecie słupskim, które w ubiegłym roku mogli oglądać jedynie na ekranie komputera podczas zajęciach zdalnych.